Czy wymieniać grzejniki żeliwne na płytowe?
W IXX i XX w. do systemów centralnego ogrzewania stosowano grzejniki żeliwne członowe. Były to grzejniki wodne przeznaczone do wysokich temperatur (do ok. 100 st.C).
Grzejniki żeliwne charakteryzują się dużą pojemnością i bezwładnością cieplną, co oznacza że ich rozgrzewanie (i schładzanie) trwa długo – potrzebny jest czas i większe ilości ciepła, aby taki grzejnik rozgrzać. Jest to poczytywane jako ich wada, szczególnie dla pomieszczeń wymagających szybkiego ogrzania na krótki okres czasu (np. łazienka), lecz może być to zaletą, np. w warunkach ogrzewania drewnem, gdzie strumień ciepła ogrzewający w kotle wodę jest zmienny, wahający się, nierównomierny w czasie.
Podstawową zaletą grzejników żeliwnych jest ich niezawodność, trwałość (nawet powyżej 100 lat) i wytrzymałość na uszkodzenia.
Grzejniki żeliwne a zdrowie
Pod warunkiem zastosowania farb wysokotemperaturowych, wpływ grzejników żeliwnych i płytowych na zdrowie jest podobny, z zastrzeżeniem jednak możliwości czyszczenia grzejników. W wielu przypadkach grzejniki żeliwne można oczyścić z kurzu dokładniej, niż typowe grzejniki płytowe.
Start › Fora › JAK OSZCZĘDZAĆ NA OGRZEWANIU? › Grzejniki żeliwne