Wprowadzenie – struktura opłat za gaz ziemny
W niniejszym dziale omówiono jak jest naliczany i ile wynosi koszt gazu ziemnego. Z racji tego, że pozycji na fakturze za gaz jest sporo, podajemy i omawiamy je poniżej. Są to m.in. opłaty odniesione do zużycia paliwa wyrażonego w kilowatogodzinach (kWh) energii gazu ziemnego.
1 kWh jest jednostką energii (przeliczalną na kJ czy kcal) i jest to energia jaką pobierzemy przy mocy 1 kW (kilowata) w czasie 1 h (godziny), czy też przy mocy 2 kW (moc zbliżona do mocy największego palnika gazowego) w czasie 1/2 godziny.
Taryfy gazowe dla gospodarstw domowych
Odnosimy się wyłącznie do faktur dla gospodarstw domowych (czyli oznaczenia odbiorców taryf zaczynające się od litery „W”, (rzadziej „Z” lub „S” – dotyczy to gazu ziemnego zaazotowanego sprzedawanego w obszarze orientacyjnie pomiędzy Poznaniem, Wrocławiem i Zieloną Górą), np. W1.1, dla których analiza faktury nie jest zbyt skomplikowana w porównaniu do odbiorców pozostałych (firm, instytucji itp.). Oznaczenie (przykładowe W1.1) oznacza:
- W – rodzaj gazu; W = gaz wysokometanowy (znakomita większość obszaru Polski);
- pierwsza cyfra: 1 = mała moc przyłącza, poniżej 110 kW oraz małe zużycie roczne gazu, poniżej 300 m3/rok; 2 lub więcej = większe zużycie gazu lub wyższa moc umowna;
- druga cyfra oznacza liczbę odczytów zużycia gazu rocznie.
Opłaty na fakturze za gaz ziemny
W przypadku gospodarstw domowych opłaty na fakturze za gaz ziemny są następujące:
- opłata za zakupowany gaz wg ceny energii wyrażonej w [PLN/kWh] (naliczane przez sprzedawcę gazu – spółkę obrotu gazem),
- opłata abonamentowa za obsługę rozliczenia wyrażona w [PLN/miesiąc] (naliczane przez sprzedawcę gazu – spółkę obrotu gazem),
- opłata dystrybucyjna zmienna (naliczana przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej OSD), wyrażona w [PLN/kWh],
- opłata dystrybucyjna stała (naliczana przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej OSD) wyrażona w [PLN/miesiąc],
- opłaty dodatkowe (doliczenia lub odliczenia) w wyjątkowych przypadkach, np. przy problemach z licznikiem gazu;
- opłaty pozataryfowe (niezatwierdzane i niekontrolowane przez Urząd Regulacji Energetyki URE), to jest inne niż powyższe, na podstawie odrębnych umów z zakładem energetycznym/sprzedawcą energii, na przykład przy korzystaniu z ofert promocyjnych.
Jak przeliczane jest zużycie gazu w [m3] na zużycie energii w [kWh]?
Odczyt dokonywany jest najczęściej z liczydła gazomierza w [m3].

Ilość energii (kaloryczność) zawarta w m3 zależy od jego ciśnienia, temperatury i składu chemicznego. W przypadku gospodarstw domowych pomiar tych wielkości byłby nieopłacalny (wysokie koszty przyrządów pomiarowych), dlatego operator systemu gazowego wykonuje pomiar kaloryczności gazu w określonych miejscach sieci i udostępnia te wartości w Internecie (link: System Wymiany Informacji Gaz-System). Wartości te oznaczone są jako tzw. „Współczynnik konwersji [kWh/m3]”, stosowane są w rozliczeniach i podane są na fakturach.
Struktura opłat za gaz ziemny – podsumowanie
Podsumowując, opłaty dzielą się na:
- opłaty wyrażone w [PLN/kWh], gdzie koszt będzie zależny od (wprost proporcjonalny do) zużycia energii gazu,
- koszty stałe [PLN/miesiąc], które zasadniczo są niskie. Dlatego też w przypadku nieużytkowania mieszkania (np. mieszkanie puste, przygotowane pod wynajem) ponosi się tylko koszty stałe rzędu 10-20 PLN/miesiąc.
Start › Fora › JAK OSZCZĘDZAĆ NA OGRZEWANIU? › Struktura opłat za gaz ziemny